Případ João Félix. Miliardového hráče nikdo nechce koupit, vlastní fanoušci ho vypískali

Joao Félix (zdroj: wikipedia.org)

Před čtyřmi lety se o něj prala celá fotbalová Evropa. João Félix fascinoval skauty a všechny fotbalové experty kombinací jemné techniky, rychlosti i chytrosti. Trochu nečekaně oslavovali velkou posilu v Atlétiku Madrid. A noční můra mohla začít.

Tak zaprvé, už samotný výběr nového angažmá pro tehdy devatenáctiletou hvězdičku Joãa Félixe překvapil. Proč jde technický fotbalista, mezi jehož devizu určitě nepatří tvrdá a důrazná hra, zrovna do týmu Diega Simeoneho?

V zákulisí se šeptalo, že Portugalce k přestupu do Atlétika Madrid dotlačil dychtivý agent, jemuž byla slíbena tučná provize. Zda to tak opravdu bylo, asi nezjistíme. Faktem nicméně je, že Félixův profil se do madridského klubu ne úplně hodil.

Když ovšem Atlético vytáhlo rekordních 127 milionů eur (přes 3 miliardy korun), málokdo mohl pochybovat o tom, jak velké plány s Félixem má. Simeone asi svůj styl trochu upraví, mysleli si mnozí. Jenže nestalo se.

Trápení začíná

Joãu Félixovi angažmá v Atlétiku Madrid nikdy plně nechutnalo. Prožil i veselejší kapitoly, nikdy se ovšem neprosadil tak, jak se očekávalo. Nestal se klíčovým hráčem, nesázel jeden gól za druhým, neprofiloval se jako lídr týmu.

V poslední sezoně v dresu Benfiky zaznamenal Portugalec za 1 735 odehraných minut 15 branek a k tomu přidal 9 asistencí. Španělská La Liga je samozřejmě trochu vyšší úroveň, ale čísla mluví jasně. Félixovo střelecké maximum v jedné sezoně? 8 gólů.

Často se stačilo na dříve usměvavého klučinu podívat a hned jste věděli, že něco neklape. João Félix se prostě pod přísným Diegem Simeonem trápil. Defenzivně laděná taktika mu nevoněla. Nedovolila mu rozvinout ofenzivní talent.

Úplně jiný pohled se divákovi nabídl, když sledoval zápasy portugalské reprezentace. Félix najednou vykvetl, hru si užíval. Na návrat zpět do klubu se moc těšit nemohl.

V lednu letošního roku už bylo třeba spojení Joãa Félixe a Atlétika přetrhnout. Alespoň na čas. Jenže hostování v Chelsea příliš nevyšlo. Minimálně ne natolik, aby bohatý londýnský klub v létě vysázel na stůl požadované peníze.

Pískot a nadávky fanoušků

Třiadvacetiletý João Félix se tak v létě vrátil na přípravu Atlétika Madrid. Pokud byste očekávali motivovaného chlapíka, jenž chce vše zvrátit na správnou stranu, pak jste na omylu. Portugalec vypadá rezignovaněji, než kdy dříve. A má k tomu důvod.

Diego Simeone o „miliardového“ Félixe nemá zájem. João zase nemá vůbec chuť ještě oblékat dres Atlétika Madrid. A tak si řekl, že si řekne o přestup v médiích.

„Vždy jsem chtěl hrát za Barcelonu. Moc rád bych si vyzkoušel angažmá v Barceloně, je to můj sen. Vždy byl,“ prohlásil Félix a příznivce Rojiblancos naštval na nejvyšší možnou míru, což mu dali jednoznačně najevo po duelu s Granadou.

Když João Félix po utkání, ve kterém nehrál ani minutu, „doběhával“ Simeoneho kondiční plán, dočkal se od fanoušků Atlétika pískotu a nadávek. Portugalec je ignoroval, každému ale muselo být v tu chvíli jasné, že k renesanci nedojde.

Slovní inzultace se navíc přesunuly i mimo hřiště, když fanoušci Atlétika pokřikovali na Félixe před branami tréninkového areálu.

A co dál?

Zdá se jisté, že João Félix už v Atlétiku Madrid štěstí nenajde. Klub je ochotný Portugalce prodat. Problém je na straně poptávky. Vše se vlastně smrsklo jen na dvě nabídky. Zájem o šikovného hráče jeví Barcelona a kluby ze Saudské Arábie.

Koupit nicméně Félixe nikdo nechce, přitom Atleti by se rádi svého hráče zbavili natrvalo. Proto zatrhli Portugalci hostování v Al Ahli, kterému byl sám fotbalista nakloněn.

Zároveň se ale zdá, že nakonec bude muset Atlético ustoupit. S nabídkou hostování přišla i vysněná Barcelona a dle posledních informací je připravena platit celý Félixův plat. Trenér Xavi již měl dát příchodu zelenou.

Atlétiko bude doufat, že se João Félix konečně předvede v dobrém světle a vyhraje si trvalý přestup. V to samé jistě doufá sám třiadvacetiletý fotbalista. Byla by obrovská škoda, pokud by nedokázal restartovat tak nadějnou kariéru.

Poslouchej Golazo

Golazo je podcast o španělském fotbale, který přináší svým posluchačům zajímavé příběhy. Vychází každý čtvrtek. Všechny epizody najdeš ZDE>>

Tomáš je fotbalovým hráčem, trenérem i fanouškem. Prostě fanatikem. Ke španělskému fotbalu se dostal přes lásku k Realu Madrid. Baví ho ale sledovat i papírově slabší týmy a moc rád se vrtá v historických zajímavostech. Ve Španělsku již procestoval mnoho měst a míst, další má v plánu.

Další články